GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 14432021
*
nr 1443 2021
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Vas, Gefle. Höjd: 14cm
Kondition: fotnagg
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 januari 2022
kl 19:29:24
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/1 22:09:07
1
Vinnande bud
- Tema
24 jan
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Läs mer om Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy gefle keramik svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige vas
-
2036 Fat
+ VAS, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karnev..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:41
-
7387 Skulptur
i from av vaser, Spanien, glaserad stengodslera. H..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:50
-
7202 Vas
+ kanna + burk med lock, 3 delar, Kina. Höjd: 13-2..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:32
-
2046 Vas
+ Skål, Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg/Berndt ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:39
-
2002 Vas
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 20:54
-
2023 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:38
*
Arthur Percy
Kondition: fotnagg
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Läs mer om Retro
Läs mer om Arthur Percy
nr 1443 2021
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Vas, Gefle. Höjd: 14cm
Kondition: fotnagg
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 24 januari 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/1 22:09:07 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
24 jan
Retro
PÃ¥ Tema Retro har vi samlat konst och design frÃ¥n 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm KÃ¥ge, Lisa Larson, St ...Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk mÃ¥lare och formgivare född i Vickleby pÃ¥ Öland 1886, död 1976.Läs mer om Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy gefle keramik svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige vas
-
2036 Fat
+ VAS, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karnev..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:41 -
7387 Skulptur
i from av vaser, Spanien, glaserad stengodslera. H..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:50 -
7202 Vas
+ kanna + burk med lock, 3 delar, Kina. Höjd: 13-2..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:32
-
2046 Vas
+ Skål, Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg/Berndt ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:39 -
2002 Vas
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 20:54 -
2023 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:38